Loading...

Blefaroplasti Nedir? Kimlere Uygulanır?

Ana Sayfa » Göz Kapağı Estetiği » Blefaroplasti Nedir? Kimlere Uygulanır?

Erkek ve kadınların gözlerine uygulanan estetik cerrahi müdahalelerin hepsi blefaroplasti olarak adlandırılabilmektedir.

Üst ve alt göz kapağına yapılan cerrahi işlemler; eğer düşüklük, sarkma problemi, torba oluşması problemi vb. problemlerse blefaroplasti ameliyatları uygulanarak kişiler hem sağlık açısından hem de estetik açıdan problem yaratan bu sorunlarından kolaylıkla kurtulabilmektedirler.

Blefaroplasti Nedir?

Blefaroplasti her bir göz kapağı için ihtiyaç duyulan durumlarda (göz kapağı sarkması, düşmesi, torbalanması gibi) estetik cerrahi yardımıyla göz bölgesinin olması gereken özelliklerine geri döndürülmesi işlemidir. Göz kapağı ameliyatı olarak da bahsedebileceğimiz bu duruma blefaroplasti ne demek diye sorulduğunda hem alt göz kapağı için hem de üst göz kapağı için yapılan estetiklerin tamamına verilen addır diye cevap vermemiz en doğrusu olacaktır.

 

Blefaroplasti Kimlere Uygulanır?

Blefaroplastinin uygulanma yaşı, bu estetiğin konusu olan problemlerin kişilerde kaç yaşlarında ortaya çıktığına bağlı olarak değişebilmektedir. Genelde orta yaşlı kişilere uygulanan bu işlem, daha genç yaşlarda göz kapağı problemleri yaşayan kişilere de uygulanabilmektedir.

Blefaroplasti Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz kapağı estetiği uygulaması yapılmadan önce, ilk olarak işlemi yapılacak hekimle yüz yüze görüşmede bilgilendirmenin eksiksiz olarak yapılması gerekmektedir. Yani yapılacak fiziki muayene, göz muayenesi, kan tahlilleri ve vücudun anestezi uygulamasına karşı bir tepkisinin bulunup bulunmadığı kontrol edildikten sonra kişi herhangi bir ilaç kullanıyorsa, ilaçlara ve yapılacak uygulamalara tıbbi bir alerjik reaksiyon gösteriyorsa ya da yakın zamanda başka bir ameliyat geçirdiyse bu durumları detaylı olarak doktoruyla mutlaka paylaşmalıdır.

Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken bir başka husus da alkol ve sigara kullanımıdır. Bu iki ürün de vücutta kanla/kanamayla ilgili olası komplikasyonlara yol açabileceğinden(ayrıca sigara kullanımı işlem yapılan bölgedeki morlukların ve ödemlerin daha geç iyileşmesine neden olmaktadır) mutlaka en az 1 hafta öncesinden sigara kullanımı ve alkol kullanımı sonlandırılmalıdır.

 

Blefaroplasti Estetiği Nasıl Uygulanır?

Genel olarak alt göz kapağı estetiği de üst göz kapağı estetiği de çok vakit almayan ameliyatlar olarak bilinir. Lokal anestezi uygulanarak yapılan bu operasyonlar bazı durumlarda doktorun uygun görmesi durumunda genel anestezi uygulanarak da gerçekleştirilmektedir.

Müdahale eğer üst göz kapağına yapılacaksa öncelikle o bölgedeki fazlalaşmış(sarkmış) deri ve sarkan kas yapıları ufak kesiler açılarak alınır ve görünüm düzeltilir. Hekimler burada özellikle yapılan işlemden sonra göz kapağında iz kalmaması için kesiyi tam göz kapağının katlandığı bölgeye atmaktadırlar.

Bunun dışında alt göz kapaklarına yapılan işlemlerde de sarkan alt göz kapağına ve oluşan yağ torbacıklarına müdahale edilme durumu mevcuttur. Sarkan torbalar toparlanıp göz altındaki çukura yayılarak fazlalık haldeki kaslar ve deriler ortadan kaldırılarak iz kalmayacak şekilde kirpik dibine açılan kesikler kapatılır.

 

Blefaroplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Blefaroplasti ameliyatı olanlar unutmamalıdır ki, her bireyin operasyon sonrasında mevcut bölgede şişlik ve ödem oluşumu yaşayabileceğidir. 3. günden sonra yavaş yavaş inmeye başlayan bu şişlikler ve ödemler için daha hızlı iyileşmesi adına göz bölgesine buz kompresi yapılması ihmal edilmemelidir.

Bununla birlikte doktorun vermiş olacağı göz damlalarını, ağrı kesicileri ve antibiyotik ilaçları da aksatmadan kullanmak iyileşme sürecini hızlandıracak faktörler arasındadır.

Dikkat edilmesi gereken hususlarda son olarak televizyon seyretme, telefonla çok vakit geçirme veya kitap okuma gibi göz kuruluğu oluşturacak aktivitelerden uzak durulmasıdır. Ameliyattan sonraki 1 haftalık süreç atlatıldığında da yine temkini elden bırakmamaya özen gösterilmeli, 30 günlük süreç tamamlanana kadar vücudu yorucu ve kan akışını hızlandıracak aktivitelerden mümkün mertebe uzak durulmalıdır.

Blefaroplasti Kaç Günde İyileşir?

Yapılan göz kapağı estetiklerinde ilk bir hafta ödem ve morluklar geçse de, hastanın tamamen ameliyat olduğu anlaşılmayacak hale gelmesi (hem dış görünüm hem de fizyolojik olarak iyi hissetme) 15 günü bulmaktadır.

 

Blefaroplasti Komplikasyonları Var mıdır?

Burada bahsedilen komplikasyonlar, hekimin ameliyatta yanlış uygulama yapması ihtimaliyle ortaya çıkabilmektedir. Yani eğer operasyonda göz kapağından gereğinden fazla deri alınmışsa bu gözde kızarıklığa, kuruluğa, batma ve yanma hissine hatta ilerleyen boyutlarında alerjik reaksiyon görülmesine kadar uzanan bir süreç geçirilme ihtimali vardır.

İşte anlatılan bu komplikasyonların oluşmaması için ameliyat kararı alındıktan sonra mutlaka ve mutlaka yaptırılacak operasyonun alanında başarılı, deneyim sahibi ve özellikle göz cerrahisi alanında diploması olan bir doktorun seçilmesi önem arz etmektedir.

Blefaroplasti Ameliyatı Fiyatı

Blefaroplasti fiyatları işlemi yapacak hekimin yapmış olduğu ameliyat sayısına, estetik alanındaki tanınırlığına, başarı durumuna ve kişinin hangi cerrahi işleme ihtiyaç duyduğuna göre değişmektedir.

2020-02-13T15:03:11+00:00

Bir Yorum Yaz

 
Yardım mı Lazım ?