Loading...

Entropion Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Ana Sayfa » Göz Kapağı Estetiği » Entropion Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Gözün alt kapağında ortaya çıkabilen bir takım problemler olduğu bilinmektedir. Bu problemlerden biri de entropion denilen göz kapağının içe doğru kıvrılması rahatsızlığıdır. Bazı kişilerde doğuştan ortaya çıktığı gibi bazılarında da yaşa bağlı olarak vb. durumlarda ortaya çıktığı görülmüştür. Rahatsız edici bir rahatsızlık olduğu için göz sağlığında geri dönülmez tahribatlar yaratmadan göz kapağı estetiği olunarak ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Entropion Nedir?

Göz kapaklarının içe doğru dönmesi rahatsızlığına entropion ismi verilmektedir. Gözün alt kapağında görülen bu rahatsızlık, zaman içerisinde göz kapağının ve dolaylı olarak kirpiklerin gözün saydam tabakasında enfeksiyon yaratabilmekte ve durum hiç istenmeyecek şekilde görme kayıplarına kadar gidebilmektedir. Bu sebepten ötürü de mutlaka geç kalınmadan cerrahi işlem uygulanarak alt göz kapağı estetiği geçirilmesi önerilir.

 

Entropion Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Dışarıdan görülebilecek şekilde göz kapağının kademe kademe içeriye doğru katlanıyor olması, gözünüzde entropion olabileceğinin habercisidir. Bununla birlikte sürekli bir batma hissi, acı, ağrı, kızarıklık, çapak oluşumu ve devamında göz enfeksiyonu görülüyorsa mutlaka bir kontrole gidilmesi gerekmektedir.

Entropion Hastalığının Sebebi Nedir?

Bu durum eğer kişide doğuştan değil de sonradan ortaya çıkıyorsa, genel anlamda yaşın ilerlemesiyle birlikte göz kapağının kaslarının ve dokularının kendini bırakmasından, güçsüzleşmesinden kaynaklandığı söylenebilmektedir.

Normal şartlarda göz kapaklarımız gergin ve kaslarımız normal çalışır vaziyette olsa da yaş ilerledikçe bu özellikler pek de aynı kalamamakta; güçsüzleşen dokular sebebiyle gözlerde de şekil bozuklukları meydana gelebilmektedir.

Bu tip şekil bozukluklarına örnek verebileceğimiz entropion sorunu ise gözü kavrama yapısı gevşeyen gözlerin kapaklarında içe doğru dönme (bazen dışa doğru da dönebilmektedir) durumu meydana gelmektedir.

 

Geçirilen göz hastalıkları ve göz dokusunda meydana gelen zedelenmeler de entropion durumunun meydana gelmesinde etkili olan faktörlerdir. Her ne sebepten olursa olsun, entropionun ortaya çıktığı görüldükten sonra geç kalmadan mutlaka işlem yaptırılmalıdır.

Entropion Hastalığının Tedavisi Nedir?

Bu durumdan kurtulabilmek için kalıcı olacak tedavi kuşkusuz ki cerrahi müdahaledir. Ameliyat olunmadan önce, ameliyat gününe kadar kıvrılan göz kapağındaki kirpiklerin gözün korneasına zarar vermemesi adına hastaya kontakt lens kullanımı önerilmektedir.

Daha sonra ameliyat günü geldiğinde hastaya sadece göz bölgesine uygulanan lokal anestezi uygulanmaktadır. Yapılacak cerrahi operasyonun süresi; tamamen tek göze mi yoksa çift göze mi yapılacağı, göz kapağının ne kadar kolay kurtarılabilecek durumda olması gibi faktörlere bağlı olmaktadır. Ancak örnek verilmesi gerekirse, bir göz kapağı için ayrılan ortalama sürenin 20 dakika olduğu görülmüştür.

 

Entropion Hastalığı Ameliyatı  Sonrası Süreç

Düşünülenin aksine yapılan cerrahi müdahale sonrası göz kapaklarının üzerine herhangi bir kapama işlemi yapılmamaktadır. Hafif ve iz belli olmayacak şekilde yapılan bu göz kapağı estetiklerinde kişi aynı gün içerisinde taburcu olabilmektedir.

Bir sonraki gün de kendisini yormayacak şekilde günlük aktivitelerini tamamlayabilecek olan kişiler, rahat hareket edebiliyorlar diye ipin ucunu kaçırmamalıdır. Yani kafanın sürekli sarkık tutulması, göze baskı yapacak pozisyonlarda iş yapılması ya da uyunması, kan akışını hızlandıracak aktivitelerde bulunulması gibi durumlardan tam anlamıyla iyileşene kadar kaçınılması gerekmektedir.

3 gün sonrasında kontrol yapılan bu tip estetiklerde, 1 hafta sonrasında da dikişler alınarak göz normal iyileşme sürecine alınır. Buradaki asıl amaç göz kapağını estetik bir görünüme ulaştırmak kadar aynı zamanda göz sağlığını olumsuz yönde etkileyecek koşullardan da kurtulmaktır.

2020-02-13T14:56:38+00:00

Bir Yorum Yaz

 
Yardım mı Lazım ?