Loading...

Göz Kapağı Ameliyatı Erkeklere de Uygulanır mı?

Ana Sayfa » Blog » Göz Kapağı Ameliyatı Erkeklere de Uygulanır mı?

Son zamanlarda estetik operasyonların pek çok çeşidi çıkmasıyla ve kolay ulaşılabilir olmasıyla, her bölge için estetik yaptıranların sayısı gittikçe artmaktadır. Bu alanda en çok ulaşılabilen hastaların kadınlar olduğu zannedilse de, aslında konunun bir “estetik operasyon” olmasının haricinde bir sağlık ihtiyacı olduğunu fark eden erkekler de sıklıkla operasyon geçirmeye başlamışlardır.

Erkeklerin yağ aldırma, yüz germe vb. alanların dışında en çok tercih ettikleri ameliyatlardan bir tanesi de göz kapağı ameliyatlarıdır. Alt göz kapağı ya da üst göz kapağı gibi rahat geçirilen operasyonlar; kişileri göz kapaklarındaki problemlerden kurtarmakta ve daha rahat bir görüş açısı sağlamaktadır.

Sarkan göz kapakları hem gözü yorarak ağırlık hissi yaratmakta hem de özellikle üst göz kapağında yaşanan sarkmalar kişinin görme alanını da kısarak daha yaşlı bir görüntü yaratmaktadır.

 

Göz Kapağı Ameliyatı Yaptırmaya Neden Olan Faktörler

Öncelikle hem üst kapağında hem de alt göz kapağında meydana gelen sarkmaların en büyük faktörünün yaşlanma olduğu unutulmamalıdır. Erkeklerin de belirli bir yaştan sonra yaşlı görüntülerinden kurtulmak istedikleri, daha genç ve dinç bir görünüme kavuşmaya çalıştıkları bilinen bir gerçektir.

Sarkan göz kapakları, gözde deforme olmuş bir görüntü yarattığı gibi kirpiklerin üzerine doğru iyice sarkan kapak gözün görünen kısmını da aşağıya çekerek yorgun bir izlenim yaratmakta; daha da önemlisi hem gözü yorduğu için ağrı yaratabilmekte ve bu ağrı baş ağrısına dönüşebilmektedir.

Alt göz kapağında ise yine yaşa bağlı olarak aşağıya doğru sarkmalar oluştuğunda gözün estetik açıdan görüntüsü bozulmakta, torbalanmalar daha açık bir şekilde ortaya çıktığından kişinin aynaya baktığında kendisine duyduğu özgüven gittikçe azalmaktadır..

Blefaroplasti dediğimiz bu göz kapağı estetiklerini esasen sadece orta yaşlı erkekler tercih etmemekte, yaşı daha genç olmasına rağmen genetik nedenlerden kaynaklı olarak göz kapağında erken yaşta sarkmalar ve yaşlı görünüm oluşan genç erkekler de tercih edebilmektedir.

 

Hangi Erkekler Göz Kapağı Ameliyatı Yaptırabilir?

Göz kapağı ameliyatı yaptırmak isteyen erkekler açısından sadece sarkık göz kapaklarına sahip olma durumu yeterli olmamakta, aynı zamanda ameliyatın gerçekleştirilebilmesi için bazı ana hususlarda da beklentileri yerine getirebiliyor olması gerekmektedir.

Anlatılmak istenen şey, kişinin bu ameliyatı olabilmek için sağlıksal açıdan yeterlilikleri karşılayıp karşılamadığının netleştirilmesidir. Yani; bir kalp ilacı kullanan, aspirin kullanan, yakın zamanda başka bir ameliyat geçiren kişiler sorgusuz sualsiz ameliyata alınmaz, alınamaz. Bu tip durumlarda hastaya yapılacak uygulama lokal anestezi altında bir ameliyat uygulamaktır. Genel anestezi bahsettiğimiz hastalıklara ve durumlara rastlandığında hekimler tarafından tercih edilen bir uygulama değildir.

Bununla birlikte lens kullanıp kullanmadığınız, gözünüzde kuruluk probleminizin olup olmadığı, görme yetinizde bir problem yaşayıp yaşamadığınız, var olan hastalıklarınızın neler olduğu ve buna benzer ön koşullar için doktorunuzla detaylı bir bilgilendirme süreci geçirip istenen testleri eksiksiz yaptırmanız gerekmektedir. Çıkan sonuçlara göre hekiminiz size ameliyatın aşamalarını ve ne tür bir anestezi alacağınızı detaylı bir şekilde açıklayacaktır.

 

Göz Kapak Estetiği Ameliyatı Süreci

Yapılacak işlem eğer alt göz kapağına yapılacaksa, cilt fazlalıkları tam olarak kirpik altından açılacak çok küçük bir kesiyle halledilebilmektedir. Dikişler de ince bir şekilde aynı bölgeye atılarak en az iz kalacak şekilde halledilir. Ancak eğer sorun sarkmış torbalardan kaynaklıysa kesik göz kapağının içinden yapılmakta ve ameliyat 2 saat kadar sürmektedir.

Üst göz kapağına yapılacak işlemlerde ise öncelikle göz kapağından alınacak derinin nereden kesileceği çizgiler halinde belirlenir ve bu çizgilerden kesi atılarak bütün sarkıklıklar toparlanır. Aynı şekilde çok ince dikişler atılarak iz kalma riski çok düşük ihtimallere indirilir.

Göz Kapağı Ameliyatından Sonraki Süreç

Ameliyat bitirildikten sonra, gözlere iyileşme sürecinde merhem ve soğuk kompres uygulanarak koruma sağlanır. Ayrıca oluşacak morluklar ve şişlikler için de aynı şekilde soğuk kompres ve başın yüksek bir şekilde tutulması iyileşmeyi hızlandırıcı faktörler arasındadır.

İyileşmenin devam ettiği günlerde gözlerde sızlama, batma ya da yanma hissi oluşması normaldir. Doktorunuzun önerdiği ağrı kesicileri kullanarak, canınızı acıtmadan yapacağınız hafif dokunuşlarla gözlerinizi temizleyerek ve aynı şekilde doktorunuzun verdiği damlaları kullanmayı ihmal etmeyerek süreci problemsiz atlatabileceğiniz unutulmamalıdır.

 

4-5 gün içerisinde alınan dikişlerle birlikte vücudu çok zorlamayacak şekilde normal yaşantıya geri dönülebilir. Ancak göz kapağı ameliyatı geçiren erkeklerin çalışma koşulları oldukça efor sarf etmelerini gerektiren veya gözü yorucu durumlar içeriyorsa biraz daha dinlenilmesi önerilmektedir.

Göz Kapağı Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

  • Göz kapağı estetiği yaptıran erkeklerin her şeyden önce özgüvenleri geri gelmektedir. Daha genç ve dinç bir görüntüye kavuştukları için hayatlarına daha mutlu olarak devam etmektedirler.
  • Derilerin sarkmış halinden sonra yenilenen göz kapağı sayesinde görüş rahatlığı sağlandığından daha rahatlanmış bir ruh hali içerisine girilir.
  • Çabuk halledilen bir ameliyat olduğundan çabuk iyileşme de sağlanabilmektedir.
  • Ağrı yapan fazlalıklardan kurtulunduğu için göz ağrısı ve baş ağrısı problemi ortadan kalkar.

 

Göz Kapağı Estetiği Tekrarlanabilir Mi?

Yapılan estetik müdahalelerden sonra herhangi bir komplikasyon oluşması haline veya zaman geçtikçe yaşla beraber göz kapaklarının yine şekil bozukluğuna uğramasıyla birlikte göz kapağı estetiklerinin tekrarlandıkları görülmüştür.

Göz Kapağı Estetiği Fiyatları Nelerdir?

Her estetiğin kendi alanında bir fiyatı vardır. Her kişinin sarkma problemleri farklılık göstereceğinden, kesin ücret hasta ile cerrahın ameliyat öncesi yaptığı analizler sonucu belirlenebilmektedir. Bu yüzden alt ve üst göz kapağı ameliyatı fiyatı piyasada değişiklik gösterebilmektedir.Bazı durumlarda, göz kapağıyla alakalı problemler göz sağlığıyla ilgili ciddi problemler oluşturursa kişilerin özel sağlık sigortaları bir miktarlık ödeme kısmını üstlenebilmektedirler.

2020-02-13T15:10:47+00:00

Bir Yorum Yaz

 
Yardım mı Lazım ?