Loading...

Göz Kapağı Ameliyatı Riskleri

Ana Sayfa » Göz Kapağı Estetiği » Göz Kapağı Ameliyatı Riskleri

Göz kapağı ameliyatı göz kapaklarında bulunana fazla deri ve kas yoğunluğunun cerrahi bir işlemle normal düzeye getirilmesi olarak nitelendirilebilir.  Bazen genetik nedenlerle, bazen ilerleyen yaşın getirdiği etkenlerle, kimi zaman nöroloji ve göz bölgesinde oluşan sinir tahribatı ile kimi zamanda sağlıksız beslenme, alkol ve sigaranın ciltte yarattığı olumsuz etki ile alt ve üst göz kapaklarında deri sarkması, torbalanma gibi şikayetler belirir.
Her cerrahi işlemde olduğu gibi göz kapağı ameliyatının da riskleri bulunmaktadır. Bu riskleri Ameliyat öncesi ve sonrası olarak iki sınıfa ayırmamız mümkün olabilir.

 

Göz Kapağı Ameliyatı Öncesi Risk Değerlendirmesi

Göz kapağı ameliyatı sonrasında oluşacak riskleri en aza indirebilmek için ameliyat öncesi risklerin en iyi şekilde belirlenmesi ve hastaya da belirtilmesi gerekmektedir.
Öncelikle göz kapağı ameliyatı planlanan hastanın uzman hekimimiz tarafınca muayene noksansız tamamlanması gereklidir. Göz kapağında oluşan deri fazlalığının nedenin olası bir şişlikten mi kaynaklandığı, beslenmeye bağlı oluşan diyabet bir durumun olup olmadığı netlik kazanmalıdır. Bu gibi durumlarda dahiliye konsültasyonu gerekebilmektedir. Kalp hastalığı ya da diyabeti olan hastalarımız içinde risk değerlendirilmesi mutlaka yapılmalıdır.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Riskler Nelerdir?


Cerrahi operasyonlarda her zaman risk vardır. Fakat göz kapağı operasyonlarında risk oranı çok daha düşüktür.

Görme Problemi Yaşar mıyım

En çok sorulan sorular arasında ‘’görme problemi yaşar mıyım’’ sorusu yer almaktadır. Göz kapağı ameliyatı adından da anlaşıldığı üzere göz kapaklarına yapılan bir işlemdir. Gözün görme alanına kesinlikle cerrahi bir işlem uygulanmamaktadır. Bu sebeple görme sorunu bu ameliyat sonucunda oluşma riski yoktur.

Gözüm Enfeksiyon Kapar mı?

Günümüzde birçok ameliyat steril ortamda gerçekleştirilmektedir. Hem klinik ortam olsun hem hastane ameliyatı olsun hastanın bu ortamlardan enfeksiyon kapma riski çok ama çok düşüktür. Enfeksiyon riski ameliyattan sonra hastanın evde bakım sürecini iyi yapamaması sonucu oluşma riski biraz daha fazladır. Yapılan hastalar da göz kapağı ameliyatı sonrası enfeksiyon sorunu yaşayan hastalara çok az sayıda rastlanmıştır.

Göz Kapağı Sarkıklığı Tekrarlar mı?

Göz kapağı ameliyatı yapılan hastalarımız tekrar göz kapağı sarkma problemi yaşamazlar. İşlem kalıcı bir müdahaledir. Burada atlanılmaması gereken durum yaşa, beslenmeye bağlı az miktarda ilerleyen yaşlarda çok azda olsa sarkma oluşabilmektedir. Bu durum ameliyatın kötü geçtiği anlamına gelmemektedir. Tamamen yıllar sonra oluşan biyolojik bir durumdur.

 

Göz Kapağı Ameliyatında Dikiş İzi Kalır mı?


Göz kapağı ameliyatı diğer ameliyatlarda olduğu gibi kesi ile yapılmaktadır. Bu sebeple kesi atılan her yerde dikiş izi kalır. Fakat dikiş izi yıllar öncesinde olduğu gibi bariz belirgin kalmamaktadır. Yeni cerrahi yöntemlerle bu izler anlaşılmayacak kadar ciltte belli olurken çoğu zamanda saklanabilir. Özellikle göz kapağı ameliyatlarında atılan dikiş izi göz kapağının üst kıvrım kısmına saklanarak ameliyat izine dair hiçbir belirti bırakmamaktadır.


Göz Kapağı Ameliyatı Yaş Sınırı Nedir?

Her ameliyatta olduğu gibi göz kapağı ameliyatında da yaş sınırına dikkat edilmektedir. Özellikle doğuştan göz kapağı sarkması ya da göz kapağı düşüklüğü sorunu yaşayan çocuk hastaların 5-6 yaşına kadar ameliyatlarını yaptırmaları gerekmektedir. Yetişkinlerde ise 18 yaşından sonra bu ameliyatı rahatlıkla doktor onayı doğrultusunda yaptırabilirler.

Sıkça Sorulanlar

  • Soru : Gözler eski haline döner mi ?
  • Cevap : Gözler eski haline mutlaka döner. Bu da yaşlılıkla alakalı ve çözümü olmayan bir durumdur. Ama bu çok uzun yıllar sonrasında gerçekleşecektir.
  • Soru : Gözlerde iz kalır mı ?
  • Cevap : Üst göz kapağı ameliyatında iz kalmaz. En azından görünmez. Çünkü tam kapanma çizgisinden girilir. Bu yüzden iz görünen bir yerden girilmez fark edilmez.
  • Soru : Yaş sınırı nedir ?
  • Cevap : Yaş sınırı en az 18 yaş üstü olması gerekir. Bu yaşın altında ise, anne veya baba onayı gerekmektedir. Ama genelde yaşı ilerlemiş kişiler tarafından yaptırılan bir estetik müdahaledir.
  • Soru : Kim Yapacak ?
  • Cevap : Plastik cerrahi tarafından yapılan bir işlemdir. Göz hastalıkları estetik müdahalelerde bulunmaz.
2020-02-13T15:59:04+00:00

Bir Yorum Yaz

 
Yardım mı Lazım ?