Loading...

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ana Sayfa » Göz Kapağı Estetiği » Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlerleyen yaşla birlikte göz yapısında bir takım değişikliklerin olduğu bilinen bir gerçektir. Hem erkeklerde hem kadınlarda üst göz kapağında sarkma, göz yapısında yer çekimi etkisiyle aşağıya doğru düşüş veya alt göz kapağında da sarkarak açılmalar meydana geldiğinde; kurtarıcı olarak akla göz kapağı estetiği yaptırmak gelir.

Yapılan göz kapağı estetiği çeşitleri sayesinde gözler istenilen görüntüye kavuşturulduğunda, bireyler de otomatik olarak kendilerini daha özgüvenli hissedebilmekte ve tabi ki daha can alıcı bakışlara kavuşmaktadır. Bunun yanında daha genç görünüme sahip olmak göz kapağı ameliyatı olan herkesi daha mutlu bireyler yapmaktadır.

Ancak, bu konuda dikkat edilmesi gereken esas nokta, göz kapağı ameliyatı sonrası tam olarak nelere dikkat edilmesi gerektiğinin iyi anlaşılması ve buna göre bir iyileşme süreci geçirilmesi gerekliliğinin unutulmamasıdır.

 

Göz Kapağı Estetiği Çeşitleri

Bahsi geçen estetiğin, birden çok alt başlığı bulunmaktadır. Alt göz kapağına yapılan, üst göz kapağına yapılan, sarkan göz torbalarına yapılan bilindik estetiklerin yanında son günlerde iyice popüler olan badem göz estetiği de revaçta olan göz estetiği operasyonları arasında yerini almıştır.

Ancak genel olarak bakıldığında, alt ve üst göz kapağına yapılan estetik cerrahi müdahaleleri kısaca göz kapağı estetikleri olarak adlandırılmaktadır. Az önce de bahsettiğimiz gibi, ihtiyaç duyulan göz bölgesi estetikleri olunduktan sonra kişilerin bakış görüntüsünde olumlu yönde ciddi değişimler olmakta bu da daha özgüvenli bireyler yaratmaktadır.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Tabi tüm bu bahsettiğimiz süreçler, göz estetiği ameliyatı geçirdikten sonra uyulması gereken bir takım kurallara harfiyen uyulduğu sürece gerçekleşmektedir. Durum sadece estetik geçirmekle hallolmamakta, ameliyat öncesi ve sonrasında hekimin sizlere uymanız için söylediği kurallara mutlaka uymanızla birlikte istediğiniz görüntüye ve sağlığa kavuşmanız mümkün olmaktadır.

Bu bilgiler eşliğinde, önemli olan noktaları şu başlıklar altında toplamamız mümkündür;

 

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Bandaj Kullanımı

Göz kapağı estetiği ameliyat sonrası, gözlere kapakçıkların olduğu bölgeye bantlar yerleştirilmektedir. Bunun nedeni atılan mini dikişlerin sağlam durabilmesi ve dış etkenlerden korunabilmesidir. Takılan bu bantların görme yetisine herhangi bir negatif etkisi olmadığından görmenizde ve okumanızda bir eksilme yaşanmayacaktır. Ancak yine de ilk bir hafta gözü yorucu uzun süreli okuma yapma, ekrana bakma vb. işlemlerden kaçınılmalıdır.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Ödem

İşlem sonrası her ne göz estetiği olunursa olunsun hafif morarmalar ve çok hafif ödemlerin meydana geleceği unutulmamalıdır.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Buz Tedavisi

Üst başlıkta anlatılan durumun en hafif şekilde geçirilmesinde en önemli etkenlerden biri de soğuk kompres uygulanmasıdır. Göz kapağı ameliyatı sonrası buz tedavisi eğer aksatılmadan yapılırsa, ödemin belki de hiç oluşmayacağı veya morluğun 3-4 gün gibi kısa bir sürede geçeceği bilinmelidir.

 

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Uyku

Ayrıca göz çevresinde ve göz kapaklarında oluşabilecek ödemin önüne geçebilmek için de bir başka yöntem de baş kısmının biraz daha yukarıda kalacağı bir pozisyonda uyku süreci geçirmektir. Kafanın altına bir kaç yastık koyarak uyunursa durum kolaylıkla halledilir.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Hangi Krem Kullanılmalı?

Hekiminizin size tavsiye edeceği morluk giderici kremi kullanıyor durumda olmanız, mevcut morluklardan daha kısa bir sürede kurtulabilmenize imkan sunmaktadır.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Makyaj

Uygulanan estetik ameliyattan sonraki ilk 10 gün, zaten gözlerde de koruyucu bandajlar olacağından kesinlikle çıkartılıp makyaj uygulaması yapılmaması gerekmektedir. Pansuman sürecinden sonra eğer doktorunuz iyileştiğinize karar kılıp tekrar bandaj uygulaması yapmazsa, göz bölgenizi çok fazla yormayacak uygulamalarla 2. haftadan sonra hafif makyajlar uygulanabilmektedir.

 

Göz Kapağı Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Estetik sonrasında ilk saatlerde hafif sızılar görülebildiği gibi, dikişleri zorlayıcı durumlar gerçekleştiğinde (bu durumlara hapşırma, öksürme, fazla ayakta kalma, koşma vb durumlar örnek olarak gösterilebilir) ufak kanamalar da meydana gelebilmektedir. Çok hafif görülebildikleri için panik olacak bir durum teşkil etmemekte, ama yine de bunların da yaşanmaması için hapşırma, öksürme gibi elde olmayan durumların haricinde vücudun efor sarf edeceği aktivitelerden mutlaka iyileşme sürecine kadar uzak durmak gerekmektedir.

Hafif sızılar için de aynı şekilde telaşlanmak gerekmemekte, doktorunuzun önereceği hafif ağrı kesicilerle durum direkt olarak kontrol altına alınmakta ve sakin bir iyileşme süreci geçirilebilmektedir. İstirahat edebilmek bu sakin geçirilecek sürecin altın kuralıdır.

Göz kapağı ameliyatı sonrası üçüncü günden itibaren (oluştuysa eğer) ödem ve morluklar geçmeye yüz tutar ve beşinci gün artık tüm sargılar ve dikişler bölgeden alınır. Hekim eğer gerek görürse yeni bant uygulaması yapıp 1 hafta daha gözlerin bantlı olmasını isteyebilir. Eğer yeni bantlar konulmazsa, pansumanın yapıldığı gün gözü yıkama ve nemlendirme şansı elde edilir. Yapılacak temizleme ve bakım işlemlerinde göze mümkün olduğunca hassas davranmak gerekir.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Tam İyileşme

Göz kapağı ameliyatı olanlar hakkında unutulmaması gereken bir bilgi de, bantlar çıktıktan sonra bandın altında kalan kısımların sarımsı bir renkte olabileceğidir. Bu da morlukların iyileşmesini neredeyse tamamladığına işarettir. Aynı şekilde hafif şişlik görülmesi de olağan bir durumdur. Zaten bu alanda bir problem olup olmadığını doktorunuz muayenede hemen anlayabilir ve gereken müdahaleyi yapmaktadır.

 

Göz estetiği yaptırılan günden sonraki 1,5 aylık süreçte mümkün mertebe efor sarf edilecek sporlardan, güneş ışığına direkt maruz kalmaktan, solaryum seansına girmekten, saunaya girmekten veya buhar banyosu yapmaktan kesinlikle uzak durulmalıdır.

Ayrıca bu uygulamalardan uzak durulsa dahi, sosyal hayatta sokakta hayat geçirildiği dönemlerde operasyon geçirilen döneme bağlı olarak gözlere gelecek güneşin veya rüzgarın gözleri rahatsız edeceği ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır. Sulanma, göz yapısında gerginlik ya da batma gibi durumların oluşabileceği bilinmeli ve ilk 3-4 günlük iyileşme sürecinde mümkün oldukça dışarıya çıkmaktan uzak durulmalıdır. İlla ki çıkılması gereken bir durum olursa da büyük çerçeveli gözlüklerden takılması bir korunma yöntemi olarak düşünülebilir.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Son olarak kişinin göz kısmında alt göz kapağında da olsa, üst göz kapağında da olsa kirpiklerin üstünde ve altında çok ince pembemsi bir iz görülebilmektedir. Bu izin zaman içerisinde geçeceği unutulmamalı, izin hiç geçmeyeceği korkusuna kapılınmamalıdır. Örnek verecek olursak, 1 yıl sonrası için gözden estetik geçirildiği dikkatli bakılmadığı sürece neredeyse belli olmamaktadır.

2020-02-13T15:36:19+00:00

Bir Yorum Yaz

 
Yardım mı Lazım ?