Loading...

Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Ana Sayfa » Göz Kapağı Estetiği » Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Göz kapaklarının olması gereken noktadan daha aşağıda durmasına göz kapağı düşüklüğü adı verilmektedir. Pitozis olarak adlandırılan göz kapağı düşüklükleri doğuştan meydana gelmekle birlikte sonradan oluşan göz kapağı düşüklüklerinin meydana gelmesinde geçirilen felçler, yaşanılan travmalar, stres faktörü vb. durumlar etkili olmaktadır.

Göz Kapağı Düşüklüğü Nedir?

İnsanların göz kapaklarının normal duruşu, göz bebeğinin 1-2 milimetre yukarısında kalması şeklindedir. Ancak bazı durumlarda kişilerin göz kapaklarının hizası gözün 4-5 milimetre üzerinde durması şeklinde olabilmekte, göz bebeğinin görüş alanını dahi engelleyebilmektedir. Bu tip durumlarda göz kapağı düşüklüğünden söz edilebilmekte ve mutlaka bir çözüm yolu aranmalıdır.

Doğuştan gelen göz kapağı problemleri haricinde sonradan oluşabilen göz kapağı düşüklükleri de mevcuttur. Yetişkinlikte geçirilen kazalar, beyinde oluşan hasarlar, travmalar, felç problemleri, göz kapağındaki kas problemleri veya sonradan oluşan tümörler de bu durumu tetikleyebilmektedir. Ayrıca sürekli olarak kontakt lens kullanan kişilerde de ilerleyen dönemlerde göz kapağı düşüklüğünün ortaya çıktığı görülmüştür.

 

Tedavisi önemsenmeyen göz kapağı düşüklükleri, kişilere ilerleyen yaşlarda ciddi göz sağlığı problemleri yarattığından kesinlikle göz kapağı problemleri hafife alınmamalı ve bir doktor muayenesine mutlaka gidilmelidir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Göz kapağındaki bozukluklara mecburen cerrahi müdahale gerekmektedir. Burada tedaviyi iki ayrı noktaya ayıran esas hususlar söz konusu hastanın kaç yaşlarında olduğudur. Eğer göz kapağı düşüklüğü yaşayan kişi çocuksa, gözlük tedavisi ya da kapama tedavisiyle ameliyat olmadan giderilme yoluna gidilmektedir.

Eğer göz kapağı sorunu yaşayan kişi yetişkinse, hem sağlık problemini çözme açısından hem de estetik bir görüntü yakalamak adına ameliyat sürecine girilmektedir. İlk olarak hasta ile doktor ameliyat öncesi muayene süreci geçirerek gözün tam olarak nasıl bir tedaviye ihtiyacı olduğu belirlenir. Göz kapağının eskiden nasıl olduğu belirlenip oluşan farklılıkları gidermek için bir rota çizilir.

 

Tam olarak teşhis belirlendikten sonra tedavinin nasıl uygulanacağı da otomatikman ortaya çıkacaktır. Örnek verilecek olursa, sorun göz kapaklarının aşağıya doğru sarkmasıyla oluşuyorsa cerrahi operasyon uygulanarak göz kapaklarında hangisi problemliyse (üst göz kapağı ya da alt göz kapağı) ona ufak kesiler atılarak sarkan kaslar toparlanıp yukarıya doğru çekilmektedir.

Göz kapağındaki problem geçirilen sinir felcinden sonra meydana geldiyse, göz kapağının içerisine girilerek alın kasına bağlı kalacak şekilde bantlar yerleştirilerek kapağın düşük halinin önüne geçilebilmektedir.

Travma yüzünden oluşan göz kapağı sorunlarında çözüm için travmanın seyrinin gözlemlenmesi gerektiğinden müdahale için en az 6 ay beklenmesi gerekmektedir. Son olarak doğuştan gelen göz kapağı problemleri için de tıpkı felçte uygulandığı gibi iç kısma bir kesi yardımıyla girilerek göz kapağı kaşa bağlı olan kasa askılanmaktadır.

 

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Süreç

Ameliyattan sonraki süreç, tamamen kişinin ne kadar profesyonel ve deneyimli bir doktorun elinde ameliyat sürecini geçirdiğiyle ilintilidir. Çünkü ameliyat sonrası komplikasyonlar, yanlış yapılmış işlemler gibi ihtimaller alanında öncü olan isimlere yaptırılan ameliyatlarda neredeyse hiç görülmemektedir.

Bununla birlikte karşılaşılan en büyük sorun, cerrahi müdahale sonrası kişilerin göz kapaklarının kaslarının kısaltılmasından mütevellit göz kapaklarının açık kalacağı endişeleridir. Ancak böyle bir endişeye mahal bırakılmamalı, çünkü doğru yapılan müdahale sonrası böyle bir problemin yaşanmayacağı bilinmelidir.

Operasyon sonrası bakım sürecine gelirsek, doktorunuzun size söylediği tüm yönlendirmelere harfiyen uymanız mutlaka ve mutlaka iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır. Gözlerinizi mikroptan korumanız, damlanızı ve antibiyotiğinizi kullanmanız, iyileşme sürecinizde yatış pozisyonuna dikkat etmeniz, vücudu yoracak ve kanama yaratacak aktivitelerden uzak durmanız, ödem ve morarma için çabuk iyileşmesi adına buz kompresini ihmal etmemeniz gibi ameliyat sonrası dikkat etmeniz gereken maddelere dikkat ederseniz iyileşme sürecinizi çok rahat şekilde atlatabilmeniz mümkün olmaktadır.

 

Ameliyattan sonra eve gidilebildiği gibi ertesi gün de mutlaka kontrole gidilmesi gerekmektedir. Sonrasındaki 1. hafta ve 2. hafta da gidip kontrol olunması ihmal edilmemelidir.

Göz Kapağı Ameliyat Fiyatı

Bu tip ameliyatların fiyatları doktor ile hastanın karşılıklı yapacakları görüşmede hekimin yapacağı kontroller sonrası belirlenmektedir. Bu yüzden sabit bir rakam verilememekte, göz kapağı ameliyatının gerektirdikleri doğrultusunda kişiyle yapılacak görüşmeden sonra hastalara net bir fiyat verilebilmektedir.

2020-02-13T15:00:55+00:00

Bir Yorum Yaz

 
Yardım mı Lazım ?