Loading...

Göz Kapağı Düşüklüğü Tipleri ve Tedavileri Nelerdir?

Ana Sayfa » Göz Kapağı Estetiği » Göz Kapağı Düşüklüğü Tipleri ve Tedavileri Nelerdir?

Göz kapağının olması gereken açıda olmayarak aşağıya doğru sarkması durumu göz kapağı düşüklüğü olarak adlandırılmaktadır. Farklı sebeplerden ötürü ortaya çıkabilen bu durum, çocukların ve yetişkinlerin hayat kalitesini düşürmekte, hem psikolojik olarak hem de fizyolojik olarak konforsuz bir hayat geçirilmesine neden olabilmektedir.

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ ALMAK İSTİYORSANIZ TIKLAYINIZ.

Göz Kapağı Düşüklüğü Nedenleri Nelerdir?

Bu tip göz kapağı sorunlarına bakıldığında, 3 farklı neden karşımıza çıkmaktadır. İlk olarak doğuştan kalıtsal olarak meydana gelen göz kapağı düşüklüğünden bahsetmek mümkündür. Bu tip göz kapağı sarkıklıklarının bir diğer sebebi de pitozis olabilmektedir. Bu tip göz kapağı sorunlarında gözün açılıp kapanmasına yardımcı olan kasın işlevi çok düşük seviyelerde olduğundan kapak neredeyse hiç açılıp kapanma yapmadığından acil müdahale edilmesi gereken bir sorun olarak kabul edilebilmektedir.

İkinci sebep olarak yine doğuştan ya da sonradan olabileceği gibi, üst göz kapağı kasının normalden daha uzun olması ve bunun da sarkıklığa neden olmasıdır.  Mecburen estetik müdahale gerçekleştirilmek durumunda kalınan bu sorun göz kapağının açılmasına yardımcı olmaktadır.

 

Son olarak hayat düzeninde geçirilen bir takım travmalar göz kapağı düşüklüğüne neden olabilmektedir. Gözü bastırarak kaşımak gibi basit sebeplerden ya da geçirilen kaza sonrası göze zarar gelmesi gibi ağır sebeplerden ötürü göz kapağı düşüklüğü problemi yaşanabilmektedir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Yaratan Sebeplerin Araştırılması Süreci Nasıldır?

Kişide ortaya çıkan göz kapağı düşüklüğünün tam olarak neden ortaya çıktığının, önceden beri süregelen bir göz kapağı düşüklüğü varsa eğer bunun da neden kaynaklandığının iyi belirlenmesi gerekmektedir.

Bu süreç zarfında da bu belirlenmenin yapılması adına öncelikle göz muayenesi, sonrasında kan tahlili ve diyabet testi; ihtiyaç duyulursa da farklı testler yaptırılarak çıkan sonuçlara göre bir tedavi rotası çizilmektedir.

Göz kapağının düşüklüğü için kan alınması kulağa ilk başta alakası olmayan konular gibi gelse de, aslında birbiriyle oldukça ilintili konulardır. Bunun sebebi, kanda çıkacak herhangi bir sorunlu değerin gözü etkileyip etkilemediğini ya da bir kas rahatsızlığının olup olmadığının kesinleştirilmesi için kan testi oldukça mantıklı bir seçim olacaktır.

 

Bununla birlikte vücutta diyabet gibi rahatsızlıkların göz yapısını da olumsuz şekilde etkilediği bilindiğinden, göz kapağı rahatsızlıkları için kesin bir tanı koyabilmek adına diyabet testi yaptırılması oldukça önemlidir.

Son olarak yapılacak göz muayenesi konusuna değinirsek, muayeneyi yapan kişinin kesinlikle işine önem vermesi ve hibçir detayı atlamadan doğru sonuçlar çıkartacak bir rapor hazırlaması gerekmektedir. Çünkü yanlış teşhis konulan hastanın yanlış bir ameliyat süreci geçirmesiyle birlikte işler daha da ters gidebilmektedir. En basit örnek olarak iki göz kapağının arasındaki mesafe 2 mm. gibi bir rakam olarak çıkıyorsa o hastada kesinlikle göz kapağı rahatsızlığı vardır demek mümkündür.

Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavisi

Tedavi aşamasında kalıcı bir sonuç isteniyorsa ameliyat olmak kaçınılmazdır. Yapılan tetkikler sonrası belirlenen sorun kaynağına göre uygulama yapılacağı için mutlaka ve mutlaka sorunun doğru teşhis edilmesi gerekmektedir. Eğer yanlış bir tanı konulup onun üzerinden bir tedavi ve ameliyat uygulanırsa sonuçlar daha üzücü hale gelebilir.

İşte bu sebepten doğru tanı için özellikle üst göz kapağının hareketini sağlayan kasın yüzde kaç oranlık bir iyileşme süreci olduğunu iyi belirlemek gerekir. Sonrasında da göz kapağına uygulanacak kaldırma ameliyatı ile sorunun kökten çözülmesi beklenmelidir. Çocuklarda genel anesteziyle, yetişkinlerde lokal anesteziyle uygulanan bu ameliyat yöntemi sonrasında doğru hizaya ve şekle göre ayarlanan göz kapakları, 1 hafta içerisinde dikişleri alınarak iyileşme sürecini atlatmakta ve kişi sağlıklı göz yapısıyla hayatına devam etmektedir.

2020-02-13T14:43:44+00:00

Bir Yorum Yaz

 
Yardım mı Lazım ?