Loading...

Göz Kapağı Estetiğinde Öncesi ve Sonrası Psikolojisi

Ana Sayfa » Blog » Göz Kapağı Estetiğinde Öncesi ve Sonrası Psikolojisi

Vücudumuzda her organımızda olduğu gibi gözlerimizde de yıllar geçtikçe bir takım değişiklikler kaçınılmazdır. Seneler boyunca aynı işlemi yapan göz kapaklarımız, belirli bir yaştan sonra artık göz kaslarımızın yer çekimine yenilmesiyle ve dokularımızın da yaşlanmaya başlamasıyla göz kapaklarımızda ve göz çevremizde sarkmalar, kırışıklar meydana çıkmaktadır.

Göz kapaklarında ya da göz çevresinde oluşan deformasyonların giderilerek kişinin daha genç ve güzel bir görüntüye kavuşabilmesi için yapılan estetiklerin tümüne “blefaroplasti” yani göz kapağı estetiği adı verilmektedir. Yapılacak estetiklerden önce cerrah ile hastanın ortaklaşa belirleyeceği ameliyat öncesi ve sonrası süreçler; en az yapılacak ameliyat kadar önem teşkil eden süreçlerdir.

Olması gerektiği gibi yapılan göz kapağı ameliyatlarında, genel olarak hiçbir sorun ortaya çıkmamakta ve hastanın hem estetik açıdan hem daha da önemlisi göz sağlığı açısından istediği görüntüye kavuşturulması sağlanabilmektedir. Ancak yine de bazı hastalar her şey normalken bir şeylere kılıf bulup ameliyatı bir kaç sefer tekrar ettirerek hem kendi sağlıklarını hem de psikolojilerini bozmaktadırlar.

 

Göz Kapağı Ameliyatı Geçirmeden Önceki Süreç ve Psikolojik Durum

Bu ameliyatı geçirmeden önce, mutlaka fiziksel olarak bu sürece hazır olduğunuz gibi psikolojik olarak da hazır olduğunuzdan emin olmalısınız. Çünkü görünüşünüzde fark edilir bir değişiklik olacağından, bu değişikliğe hazır olup olmayacağınızı kestirmeden ameliyata girmeniz önerilmemektedir.

Bununla birlikte bu işlem de bir cerrahi müdahale olduğundan, oluşacak komplikasyonları göz önünde bulundurarak ameliyat öncesinde hekiminizle kendinizle ilgili bilgileri eksiksiz bir şekilde paylaşmanız hayati önem taşımaktadır. Geçmişte geçirdiğiniz hastalıklar, yakın zamanda olduğunuz ameliyatlar, kullandığınız ya da hala kullanmaya devam ediyor olduğunuz ilaçlar, geçirdiğiniz organ nakilleri, sigara kullanımınız gibi daha pek çok başlık altında örneklendirilebilecek soru işaretleri doktorunuzla paylaşacağınız gerçek bilgilerle aydınlatılmakta; buna göre de size özel bir ameliyat süreci oluşturulmaktadır.

Bu bilgilendirme sürecini sıralayacak olursak;

  • Alerji durumunuz varsa ve bu durum için düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız,
  • Kalp ya da damar hastalıklarınız mevcutsa, ayrıca durum için ilaç kulllanıyorsanız,
  • Hipertansiyon hastalığınız varsa,
  • Kan sulandırıcı ilacı kullanıyorsanız,
  • Şeker hastalığınız varsa ve ilaç kullanıyorsanız,
  • Yakın zamanda ya da hali hazırda kullandığınız psikolojik ilaçlar varsa,
  • Düzenli olarak sigara kullanıyorsanız,

 

Mutlaka ve mutlaka doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir. Ameliyat öncesi psikolojinin bu tip durumlarda ne kadar önemli olduğu bir kez daha hatırlanmalıdır. Çünkü kadınlarda da erkeklerde de duyulan heyecandan, kaygıdan vb. dolayı hekimle paylaşılması bazen unutulmakta; bazen kişinin kendi kendine verdiği “önemsiz bir konu” kararından dolayı hekimiyle paylaşmaya gerek görmediği durumlar ameliyat esnasında ve sonrasında çok önemli problemler oluşturmakta; bazen ölüm riski taşıyan vakalara kadar konu ilerleyebilmektedir.

Bu nedenle psikolojik olarak %100 hazır olduktan sonra; hem ameliyatın gerekliliklerini yerine getirerek hem de ameliyatı olduktan sonra yapılması gerekenlere dikkat ederek göz kapağı operasyonu geçirilmesinde herhangi bir mahsur kalmayacaktır.

Az önce sıraladığımız durumların haricinde; bir de hastaların ameliyat öncesinde operasyondan sonra bölgenin iyileşme sürecinden haberdar olması ve süreci bekleyip bekleyemeyeceğinden emin olması gerekmektedir. Bu uyarının yapılmasındaki amaç; bazen bazı hastaların ameliyattan önce her şeye tamam diyerek ameliyat sonrasında morlukların iyileşmesini, dikiş izlerinin yok olmasını beklerken doktoruna negatif durumlar yansıtarak hekimi başarısızlıkla suçlamasıdır.

 

Her insanın metabolizması gereği, cerrahi operasyon sonrası toparlanma süreci 7 ile 10 gün içerisinde gelişmektedir. Göz kapağı ameliyatı olduktan 3 gün sonra hem morlukların geçmesi, hem dikiş izinin hemen kaybolması; kısacası ameliyattan önceki hale dönülmesi mümkün olmamaktadır. Derinin ve deri altı bölgenin kendini toparlayabilmek için biraz süreye ihtiyacı olacaktır.

Son olarak ameliyat olmadan önce mutlaka gerekli olan sigara kullanımını kesme durumu hakkında kendisinden psikolojik olarak emin olan hastaların ameliyat olmaya kesin karar vermeleri önerilir. Çünkü ciddi bir sigara bağımlılığı olan kişiler; ameliyata çok kısa süre kala “nasıl olsa doktorun haberi olmaz” diye düşünerek sigara içmeye devam etmekte; bu durum da ameliyat sonrasında yaraların geç iyileşmesine ve anesteziden geç uyanmasına sebep olmaktadır.

 

Göz Kapağı Ameliyatlarından Sonraki Süreç ve Psikolojik Durum

Hekimin uygun bulacağı biçimde lokal ya da genel anestezi altında uygulanan bu estetik, 1 saat içerisinde tamamlanabilen bir cerrahi işlemdir. Bölgesel uyuşukluk sağlayan lokal anestezi tercih edildiyse eğer; işlem sırasında hastanın kendisini psikolojik olarak rahat hissetmesi adına bir de sedasyon dediğimiz sakinleştirici ilaç takviyesi yapılabilmektedir. Böylelikle kendinizi ne kadar hazır hissetseniz de ayık bir şekilde cerrahi operasyon geçirmenizden ötürü hissedeceğiniz psikolojik gerilim ve korku, ister istemez hafifletilir ve rahat hissetmeniz sağlanır.

Ameliyat bittikten sonra anestezinin etkisinden çıktığınız aşamada göz kapağınızda hissedeceğiniz gerginlik durumunda endişelenecek bir durum olmamaktadır. Göze yeni bir şekil verildiğinden korkuya mahal vermeden doktorunuzdan önerisini aldığınız ağrı kesici ilaçlarla bu durumu hemen halletmeniz mümkündür.

 

Operasyon sonrası bilindiği üzere dikişleri korumak için bandaj uygulaması yapılmakta ve bu bandajlar 3 ile 7 gün içerisinde yapılan kontrollerde çıkarılmaktadır. Bu süreçler atlatılıp dikişler tamamen alındığında ve bandajlar çıkarıldığında, göz kapaklarınızdaki şişlikler ve bölgesel morarmalar sizleri korkutmamalıdır. Bu olağan bir durum olduğundan kısa süre içerisinde şişlikleriniz mutlaka inecek ve morluklar da geçerek gözünüz her zamanki haline dönebilecektir.

Ancak tabi ki gözün belirli bir dönem hassaslaşması kaçınılmazdır. Kişi kendini bu duruma da hazırlarsa iyileşme sürecini sıkılmadan çok daha rahat atlatır. Gün geçtikçe görme yetisinin düzelip gözlerin sızlama probleminden kurtulmasıyla birlikte bireyler çok daha rahat hissetmekte; yavaş yavaş telefonla ilgilenebilmeye, televizyon izlemeye, bir şeyler okumaya başlayabilmektedir.

Bunun dışında gözün duyarlılığı açısından iyileşme sürecinizde kafanızı kalbinizden yüksek bir şekilde tutarak uyumaya çalışmanız, daha rahat etmenize yardımcı olmaktadır. Aynı süreçte yapılacak soğuk kompresle de kendinizi psikolojik olarak daha rahat hissedebilir ve iyileşme sürecinizin sorunsuz geçmesi için kendinizi motive edebilirsiniz. Ayrıca güneşe, rüzgara, toza karşı da bir hassasiyet oluşacağından 4-5 gün kadar eğer dışarı çıkmanız gerekiyorsa dışarıda kendinizi rahatsız hissetmemek için güneş gözlüğü ya da şapka takmanız önerilmektedir.

2020-02-13T15:31:48+00:00

Bir Yorum Yaz

 
Yardım mı Lazım ?