Loading...

Göz Kapağı Estetiklerinde Risk Var Mıdır?

Ana Sayfa » Göz Kapağı Estetiği » Göz Kapağı Estetiklerinde Risk Var Mıdır?

Her ameliyatın kendine göre belirli komplikasyonları bulunmaktadır. Önemli olan bu komplikasyonları geçirmemek için deneyimli ve alanında uzman bir hekim bularak ameliyat sürecini hekimin uyarılarına harfi harfine uyarak geçirmektir. Göz kapağı estetiklerinde de bir takım riskler mevcuttur ancak bu risklerin görülme yüzdesi çok düşük oranlardadır. Bugüne kadar göz kapağı ameliyatı sırasında ya da ameliyattan sonra hayatını kaybeden bir vaka kaydedilmemiştir.

Göz Kapağı Estetiklerinin Riski Var Mıdır?

Bu tip ameliyatların risk oluşturduğu alanlar göz kapağında iz kalması, derinin fazla alınması, göz kuruluğu oluşması gibi faktörlerdir. Ancak bu tip bir yan etki görüldüğünde de düzeltilmesi daha mümkün olabildiğinden diğer estetik ameliyatlara nazaran en risksiz estetik işlemlerden biri olarak göz kapağı estetikleri gösterilebilir.

 

Ameliyat sonrası öncelikle ilk unutulan konu, iyileşme sürecinin 3 gün içerisinde gerçekleşmeyeceğidir. Vücut anestezi alacak, bir kesi işlemi gerçekleşecek ve doğal olarak vücudun yapılan işlemlere karşı bir alışma süreci geçirmesi gerekecektir. 2 ya da 3 haftalık süreç içerisinde oluşan morluklar ortadan kalkacak, ödemler geçecek ve göz kısmı estetikten önceki görüntüsüne doğal yollarla kavuşacaktır.

Göz kapağının az ya da fazla kesilmesi de risk başlığı altında değerlendirilebilse de, buradaki esas husus bu tip komplikasyonların iyi cerrahların yaptığı müdahalelerde oluşmayacağıdır. Çok deneyimli bir göz estetiği cerrahının yaptığı ameliyatlarda artık deneyiminden dolayı alınacak deir miktarı doğru şekilde belirlenebileceğinden; az alınan derilerde meydana gelen memnuniyetsizlik ya da fazla alınan deri sonrası göz kapaklarının açık kalmasından ötürü göz kuruluğu başlaması gibi risklerin görülme oranı 0’dır.

Göz kapaklarında belli belirsiz iz kalacağı doktorun hastayla ameliyat öncesi konuşacağı konuların içerisinde olduğundan, bu konuyu da risk başlığı altında değerlendirmemek gerekir. Zaten anatomik olarak göz kapakları bu tip izlerin en çabuk kaybolacağı bölgeler olduğundan endişe duymak yersiz olacaktır.

Öte yandan üst göz kapağında da alt göz kapağında da uygulanan estetik müdahaleler tam gözün kıvrım noktasından ve kirpik altı çok küçük kesilerle yapıldığından izlerin gözükme oranı çok düşük seviyelere çekilmektedir. Belirginlik ameliyat sonrası bir kaç hafta daha devam etse de zaman geçtikçe gözlerdeki bu kesi izleri de çok yakından bakılıp incelenmedikçe belirsiz hale gelecektir. Eğer kişi bu haftalarda da ameliyat izinin belli olmasını istemiyorsa doktora danışarak izin verilen süreçten sonra makyajla dikiş kısmını kapatabilir. Zaten zaman içerisinde morluk önce kırmızılığa sonra yerini beyazlayarak normal ten rengine bırakacağından sabredilirse eğer makyaj müdahalesine de gerek duyulmamaktadır.

 

Görülebilecek bir diğer risk olan göz kapağı düşmesi de yazımızın başında bahsettiğimiz gibi profesyonel hekimlerin yaptıkları estetik ameliyatlarda görülmemektedir. Ancak kendisini “iyi bir hekim” olarak tanıtan bazı cerrahların uyguladıkları ve deneyimsiz olduklarından yanlış müdahale yaptıkları göz kapağı estetiklerinde sinirlere zarar verebildikleri için ameliyat sonrası göz kapağında düşme sorunları baş gösterebilir. Bu durum da neyse ki giderilebilir bir durumdur ancak düzeltilmesi için kişinin tekrardan ameliyata alınması ve iyileşme sürecine bir kaç hafta daha eklenmesi anlamına gelmektedir.

Son olarak en çok korkulan ama iyi yapılan bir operasyonda görülmeyen risk kanamanın meydana gelmesidir. Ameliyat sırasında beklenmedik bir kanama meydana gelirse hemen drenaj uygulaması yapılarak gözün zarar görmesi engellenmektedir. Müdahale edilmemesi dahilinde gözde körlüğe gidebilecek olan bu durumu hekimler ameliyatın başından bildikleri için ihtimal karşısında her an tetikte ve acil müdahaleye hazır olmaktadırlar.

Toparlayacak olursak; göz kapağı ameliyatlarında enfeksiyon oluşması, kanama meydana gelmesi gibi durumlar risk faktörü olarak değerlendirilebilmekte ancak çözümü olan sorunlar olarak bilinmelidir. Eğer kişi göz kapağı estetiği sonrası enfeksiyon durumuyla karşı karşıya kalırsa da doktorunun vereceği antibiyotik ilaçlarla enfeksiyondan kısa zamanda kurtulabilmektedir.

2020-02-13T14:55:36+00:00

Bir Yorum Yaz

 
Yardım mı Lazım ?