Loading...

Göz Kapağı Sarkması Ameliyatsız

Ana Sayfa » Blog » Göz Kapağı Sarkması Ameliyatsız

Göz Kapağı Sarkması Nedir?

Göz kapağı sarkması alt ve üst göz kapaklarında oluşan deri yoğunluğu ve gereksiz aşırı kas dokusunun oluşturduğu fazlalık olarak tabir edebiliriz.

 

Göz Kapağı Sarkmasının Nedenleri?

Göz kapağı sarkmaları kimi zaman gözün görme işlemini etkileyecek boyutlara kadar gelebilmektedir. Kimi zaman estetik amaçlı kimi zaman ise mecburi olarak tedavi edilmesi gerekebilir.
İlerleyen Yaş
Göz kapağı sarkmalarının nedenlerini sıraladığımızda öncelikle ilerleyen yaş faktörünü ilk sıraya koyabiliriz. Yağ dokularında görülen hacim artışı özellikle alt kapağında kendisini ön plana çıkarabilir. Bununla beraber gözaltı torbaları kendini fark ettirecektir. Akabinde şişlik, kırışıklık, deride bollaşma yer çekiminde etkisi ile görünen bariz değişiklikler göz kapağı ameliyatına yönelten en önemli etkenlerdir.
Sigara Alkol ve Stres
Göz kapağı sarkmasına sebep olan etkenler arasında sigara alkol ve stresi de dahil edebiliriz. Sigara ve alkol birçok hastalığın sebebi olarak gösterilmektedir. Cilt içinde bu geçerlidir. Genç yaşlarda fark edilmeyen bu değişiklikler ilerleyen yaşlarda olumsuz yönde etkisini daha hızlı gösterecektir.
Diyabet ve Yüksek Tansiyon
Nöroloji nedenlerde göz kapağı sarkmasına yada bir başka değişle göz kapağı düşüklüğüne sebep olabilir. Diyabet ve hipertansiyonla birlikte göz kapaklarında bulunan sinirlerin hasar görmesi, yine sinirlerde oluşan patolojik bazı sıkıntılar bu bağların gevşemesine yol açabilmektedir. Bu durum göz kapağı düşüklüğüne ya da göz kapağı sarkıklığına neden olabilmektedir.

Göz Kapağı Düşüklüğü ya da Göz Kapağı Sarkıklığı Genetik midir?


Göz kapağı sarkmasına
neden olan faktörler dışında gözün kendi yapısından da kaynaklanan yani genetik diyebileceğimiz durumlarda oluşabilmektedir. Bu durumun yaş ya da diğer etkenlerle hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Bazı hastalara baktığımızda sadece gelen hasta değil ailesinde de birçok kişinin göz yapısında göz kapağı düşüklüğü ya da sarkıklığı bulunduğu gözlenmektedir.

 

Göz Kapağı Düşüklüğü ya da Göz Kapağı Sarkıklığı Belirtileri ve Riskleri Nedir?

Günlük hayatımız olsun iş hayatımız olsun birçok ihtiyaç ve hareket en iyi şekilde gerçekleştirebilmemize sağlayan en büyük duyu organımız olan gözün kendi işlevini eksiksiz yerine getirebilmesi için olumsuz bazı etkenlerin ortadan kaldırılması mecburu bir hal almaktadır. Bu olumsuzlukların nedenlerinden biride göz kapağı sarkıklığı ya da göz kapağı düşüklüğüdür. Göz kapağı sarkıklığı sadece estetik açıdan olumsuz bir görüntü göstermeyip sağlık açısından da risk teşkil etmektedir.

Göz kapağı düşüklüğü ya da göz kapağı sarkıklığı belirtileri riskleri;


-Göz yorgunluğu oluşturur.
-Gözlerde sulanmaya sebep olur
-Görüş alanın kısıtlanmasına ve gözün doğru odaklanmamasına, bulanık görünmesine sebep olur
-İyi görüş elde edebilmek adına başın arkaya doğru kalkmasına ve doğal olarak baş ve boyun ağrılarına sebep olur.
-Göz kapağı sarkma ya da göz kapağı düşüklüğü olan kişilerin mutlaka doktora danışması gerekmektedir. Yaş ile daha hızlı bir şekilde bulguların olumsuz bir şekilde artacağı düşünüldüğünde görme kayıplarının yaşanması gibi büyük riskler karşımıza çıkabilir.

2020-02-13T15:56:38+00:00

Bir Yorum Yaz

 
Yardım mı Lazım ?