Loading...

Göz Ülseri Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Ana Sayfa » Blog » Göz Ülseri Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Göz Ülseri Nedir?

Göz yapımızda, gözün içerisinde en üst katmanda yer alan, saydam olan ve damar bulundurmayan kısma kornea adı verilir. Bu yapıda meydana gelen rahatsızlıklar “göz ülseri/kornea ülseri” olarak adlandırılmaktadır.

Göz Ülseri Neden Olur?

Genellikle bakteriyel enfeksiyonlardan, virüslerden, gözün mikrop kapmasından, geçirilen su çiçeği, kabakulak, zona vb. rahatsızlıkların gözü de etkilemesinden, gözde mantar oluşumundan, gözün ihtiyacı olan nemin kaybolmasından (hastalık, mikrobik nedenlerden vb. dolayı) ve “entropion” denilen göz kapağının içe doğru kıvrılması durumundan dolayı meydana gelmektedir.

 

Göz Ülserini Ortadan Kaldıracak Faktörler

Bahsi geçen hastalık eğer göz kapağının içe doğru kıvrılmasından dolayı korneanın zarar görmesiyle meydana geliyorsa, hekimler hastalara genel olarak alt göz kapağına müdahale edilmesi gerektiğini söylemektedir. Bunun sonucunda alt göz kapağı estetiği sağlıklı bir göz yapısına kavuşulması için kaçınılmaz bir müdahale haline gelmektedir.

Göz Estetiğinin Göz Ülserinden Korunmaya Faydası

Yapılacak alt göz kapağı ameliyatı ile gözde ülser oluşmasına  sebep olan kirpik batması şikayeti, kapağın göz içine kıvrılmasından kaynaklı kızarıklık, yanma hissi, çapaklanma vb. sorunlar ortadan kaldırılmakta; başta sağlık açısından olması gereken koşullar yakalanabilmekte ve bununla birlikte ilerleyen yaşlarda kaçınılmaz olan alt göz kapağı sarkması gibi sorunlar ortadan kalıcı olarak kaldırılabilmektedir.

 

Alt Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Öncelikle alt göz kapağı operasyonu yapılmadan önce, hekim ile hastanın göz kapağının altındaki yağ durumu ve kasları iyice incelenmeli ve müdahalenin ne şekilde yapılacağı iyi bir şekilde belirlenmelidir. Çünkü üst göz kapağıyla alt göz kapağı estetiği arasında birbirinden ayrılan fraksiyonlar vardır. Alt kısma yapılacak operasyonda bölgedeki kaslar normal görüntüye getirilerek aynı şekilde deri de toparlanarak korneaya sürtme durumu engellenmektedir.

Lokal anestezi altında yapılan bu müdahaleler, hastaya aynı gün içerisinde taburcu olabilme şansı da tanımaktadır. Göz kapağı derisi hassas bir deri olduğundan işlem sonrası oluşacak durumlar da kişiden kişiye değişebilmektedir. Morluk, şişkinlik gibi durumlar çok kısa sürede geçebilmekte; tam olarak eski haline dönmesi ise 10 günü bulmaktadır.

2020-02-13T15:39:00+00:00

Bir Yorum Yaz

 
Yardım mı Lazım ?