Loading...

Şalazyon (Arpacık) Ameliyatı Estetiği

Ana Sayfa » Göz Kapağı Estetiği » Şalazyon (Arpacık) Ameliyatı Estetiği

Halk arasında bilinen adıyla “arpacık” olan şalazyon problemi, alt göz kapağında ya da üst göz kapağında bir göz problemi olarak ortaya çıkmaktadır. Gözün üstünde bir yumru şeklinde çıkan bu iltihaplanma durumu, aslında çok basit doğal iyileştirme yöntemleri uygulanarak çoğu zaman iyileştirilebilmektedir.

Ancak bazı kişilerde durum geçici olarak kalmamakta ve 1 aydan fazla süre şalazyon göz kapağında kalarak kişiyi oldukça rahatsız hissedeceği bir noktaya getirir. Böyle bir durum gözlemlendiği andan itibaren de artık şalazyon hangi göz kapağındaysa o bölgeye bir cerrahi müdahale yapılması mutlak suretle gerekli olmaktadır. Şalazyon ameliyatı estetiği uygulanarak hastanın göz kapağındaki bu iltihap ortadan kaldırılarak kişi sağlıklı bir göz yapısına kavuşturulur.

Şalazyon Nedir?

Göz kapaklarımızda bulunan pek çok sayıdaki yağ bezelerinin kanalları kirpiklerin diplerine bağlanmaktadır. Kirpik diplerindeki bu kanallar bazı nedenlerden ötürü tıkandığında, tıkalı alanda yağ birikmeye başlar ve bu birikintiye de şalazyon ismi verilmektedir.

Şalazyon, halk arasında sıklıkla rastlanılan bir durum olsa da en çok göz kapağı iltihabı geçiren kişilerde ortaya çıktığı gözlemlenmiştir

Şalazyon Nedenleri Nelerdir?

Şalazyon görüldüğü durumlarda, ortaya çıkmasına sebep olacak belli başlı sebeplerden bahsetmek mümkündür. Örnek verecek olursak; çok tozlu ortamlarda vakit geçirmek, kozmetikçilerde gözler ve kirpikler için üretilmiş ürünlerin tester’larını kullanmak, eller dezenfekte değilken göz kapağını ve göz içini ellemek, gözleri çok sık ovuşturmak ve kirpiklerin olduğu kısma başkasının makyaj ürünlerini sürmek şalazyonun ortaya çıkmasındaki ana faktörlerdendir.

 

Şalazyon Belirtileri Nelerdir?

Bu durum ilk ortaya çıkmaya başladığı andan itibaren göz kapağında yavaş yavaş şişme, görmede bulanıklık başlaması, göz kenarlarında tahriş oluşması, göz kapaklarında ağrı hissedilmesi, gözün sulanmaya başlaması, gözde kızarıklık oluşması ve son olarak gün geçtikçe gözle görülür biçimde ortaya çıkan yumru şalazyonun kesin belirtilerindendir.

Şalazyon Büyür Mü?

Gözdeki enfeksiyon ve kirpik diplerindeki tıkanıklığın artması, iltihaplanmaya dönüşmesi doğal olarak göz kapağındaki şalazyonun da gün geçtikçe büyümesine ve şişmesine neden olmaktadır.

Şalazyon Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

İlk olarak tedavi için antibiyotikli damla uygulaması yapılabilmekte ve çoğu zaman çözüme ulaştığı gözlenebilmektedir. Ancak bazı hastaların göz kapakları daha dirençli çıkmakta, şalazyon geçeceğine daha çok büyüyerek daha problem yaratacak bir sorun haline gelebilmekte; bu durumda da alt göz kapağındaysa alt göz kapağı ameliyatı, eğer üst göz kapağında ise üst göz kapağı ameliyatı kaçınılmaz olmaktadır.

Yapılacak göz kapağı ameliyatı estetiğinde maksimum 10-15 dakika içerisinde hastanın işlemi tamamlanmaktadır. Bölgedeki şalazyonun boşaltılması eksizyon olarak adlandırılmakta ve eksizyonun yapılacağı aşamada hekimler öncelikle gözün kendisini bir damlayla uyuşturmakta ardından da göz kapağına uyuşturucu bir iğne yapmaktadır

Bu durumda yapılacak tedavi cerrahi olup 5-10 dakika sürmektedir. Cerrahide kapak ters çevrilerek kapak iç tarafından müdahale edildiği için dış görünüşte herhangi bir iz kalmamaktadır.

Lokal anestezi altındaki hastanın göz kapağının altından bir kesik açılarak şalazyon boşaltılmakta ve sonrasında antibiyotikli damla kullanılarak operasyon bitirilmektedir.

 

Şalazyon Ameliyatı Sonrası Bakım

Göz kapağı ameliyatı sonrasında gözün üzerine bandaj koyulmakta anca 1 gün sonra bu bandaj çıkartılmaktadır. Kesi atılan alana dikiş atılmaz, bu sebeple bandaj çıkarımında dikişlerin alınması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Hekim kontrolü de sadece ameliyattan sonraki gün bandajın çıkartılması sırasında ve ameliyattan 1 ay sonra gerçekleştirilir.

Ameliyat sonrası şalazyonun bölgeden alınması yeterli olmamakta, çabuk iyileşmesi için ve tekrarlamaması için de şu kurallara mutlaka uyulmalı ve dikkat edilmelidir;

  • Gece yatmadan önce gözlere ılık bir kompres uygulanması göz kapağını oldukça rahatlatır.
  • El hijyenine her an dikkat etmek ve kirli ellerle gözleri ellememek, avuşturmamak gerekmektedir.
  • Göz kapaklarını temiz tutmak da azami önem taşır. Bu temizlik için bebek şampuanlarının kullanımı uygun görülür. Bir damla şampuanı küçük bir miktar suya karıştırarak bir kulak pamuğu yardımıyla kirpik diplerinizi temizlemek, hem gözlerinizde hijyen sağlamanıza hem de şalazyonun tekrarlamamasına yardımcı olur
  • Bu bakımlar yapılırken eğer hala kirpik diplerinizde bir sertleşme, bir yumru hissediyorsanız hemen uzman hekiminize kontrole gitmeniz gerekmektedir.

 

Şalazyon Ameliyatından Sonra Makyaj

Bu ameliyattan sonra iyileşmeden emin olunana kadar makyaj malzemesi kullanmamaya özen gösterilmelidir. Bunun nedeni, gözlerin hala enfeksiyon kapmaya hazır olmasıdır. Bu sebeple yüz için olanlarla birlikte özellikle göz makyajı için üretilen makyaj malzemelerinin kullanımından uzak durulmalıdır.

Şalazyon Tekrarlaması Olur Mu?

Eğer üstteki başlıklarda anlatıldığı gibi şalazyona neden olacak durumların içerisinde bulunursa şalazyonun tekrarlama ihtimali bulunmaktadır.

Şalazyon Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Yazımızda sıklıkla bahsettiğimiz gibi, şalazyon ilk oluştuğu dönemlerde ilk aşamada üst ya da alt göz kapağı ameliyatı gerektirmeyen bir durumdur. Normal şartlarda kişilerin göz yapısının uygulanan doğal tedavi yöntemlerine cevap verdiği takdirde ya bir kaç gün içerisinde ya da en geç bir iki hafta içerisinde ortadan kaybolması beklenir.

Ancak şalazyon ortadan kalkmazsa ve kişi durumun üzerine düşmeyip göz kapağı estetiği olma yoluna gitmezse malesef durum göz kapağında kalıcı hale gelir ve yara olan kısım kirpiklerin dökülmesine yol açabilmektedir.

2020-02-13T15:34:58+00:00

Bir Yorum Yaz

 
Yardım mı Lazım ?