Loading...

Üst ve Alt Göz Kapağı Kaldırma

Ana Sayfa » Göz Kapağı Estetiği » Üst ve Alt Göz Kapağı Kaldırma

Üst ve Alt Göz Kapağı Kaldırma

Gözlerin daha belirgin ve daha sağlıklı olmasını hedefleyen Blefaroplasti operasyonu kişide her zaman farkındalık yaratan bir işlemdir. Göz kapağı ameliyatı sarkan cildi çıkarmak, cildi sıkılaştırmak, alt kapaklardaki şişkin ve çantalaşmış bölgeleri temizlemektir.

Yukarıda yaşanan bu sorunlar kişiyi daha yaşlı, daha yorgun ve hatta görme yetisini azaltacak durumlara götürebilir. Bu sorunlarla her yaşta karşılaşılabilir. Kimi zamanda genetik faktörler nedeniyle kişide göz sarkıklıkları oluşabilmekte gözaltı torbaları erken yaşta görülebilmektedir.

Doktorun Gözünden Kaçmaması Gerekenler

 • Göz derisinin oranı
 • Koyu halkaların varlığı
 • Gözaltı oyukları
 • Sarkık göz kapakları
 • Göz kapağı derisinin fazlalığı
 • Göz asimetrisi
 • Kabarık gözaltı çantaları
 • Düzensiz gözler
 • Gözaltı torbaları
 • Üst göz kapağı düşüklüğü
 • Nörolojik bulgular
 • Kaza sonucu oluşan düşüklükler
 • Genetik faktörler

 

Göz Kapağı Cerrahi Bilgi

Sarkık olan ve gözaltı torbası oluşan bir yüz için yapılacak cerrahi operasyon kişinin yüzünü tamamen farklılaştırabilir.

Kombine göz estetikleri genellikle iki saat sürebilmektedir. Fazla cildin üst kapaklardan alınması ve insizyonun üst kapak altına kamufle edilmesi estetik görüntüyü koruyacaktır. Yani insizyon dediğimiz durum yapılan kesidir.

Göz etrafındaki zayıf kasların sıkılaştırılması ile fıtıklaşmış yağın kaldırılır ve daha diri göz hatlarına sahip olunur.

Göz Estetiği Sonrası Beklenenler ve Tedirginlikler

Öncelikle göz kapağı ameliyatlarında genellikle ayaktan hasta prosedürü uygulanmaktadır. Bu bağlamda işlemden sonra evinize gidebilirsiniz.

Göz estetiği sonrası evde yaşanacak süreci iyi bilmenizde fayda olacaktır. Çünkü gelişen olaylar hastalarda tedirginlik yaratabilir. Bilinçli hasta bu durumlara karşı hazırlıklı olmalıdır.

Göz kapağı ameliyatı sonrası gözlerde şişme ve morarma gözlemlenir. Şişlik ve ödemlerin ikinci günün ardından azalması beklenmektedir. Morluklar ise 4 günden itibaren azalmaya başlar.

 

Bu süreçte,

-Gözlerdeki şişliklerin birinin diğerinden daha fazla olması
-İki göz arasında bir göz kapağının diğerinden daha aşağıda veya yukarı gözükmesi
-Gözlerde gerginlik hissi
-Göz içine batma hissi (bu batma aşırı derecede ise doktorunuza başvurabilirsiniz)
-Göz kenarlarından sıvı ve kan sızıntısının çok az miktarda olması(fazla ise doktorunuza başvurabilirsiniz)
-Göz çevresinde morarma ve şişlikler

Merak etmeyin yukarıda belirtilen hisler göz kapağı ameliyatı süreci içerisinde gözlemlenecek durumlardır. Bu durumların aşırı şekilde oluşması durumu söz konusu olursa doktorunuza başvurabilirsiniz.

Göz Kapağı Sonuçları

Göz kapağı ameliyatı sonuçları şişlik ve ödemlerin azalmasıyla ortaya çıkar. Bu süre final için yeterli değildir. Göz kapağı estetiğinin final haline kavuşması 2-3 ayı bulabilir. Göz kapağı ameliyatı ile göz çevreniz gençleşecek ama yaşlanma süreciniz hep devam edecektir. Bu bakımdan güneş gözlüğü ve koruyucu kremleri kullanmanız gerecektir.

 

Göz Kapağı İpuçları

Bazı durumlarda gözlerde oluşan şişlikler nedeniyle gözlerde kapanma söz konusu olabilir. Bu sıkıntılar gün geçtikçe azalacaktır. Göz kapaklarında yırtılma veya göz tahrişi gibi durumlar gözlemlendiği durumlarda ise reçeteli ilaç kullanmak için cerrahınızla iletişime geçilmelidir.

İşlem sonrasında bazı hastaların göz beyazlıklarında değişiklik olduğunu söyleyebilirler. Bu durum geçicidir. Yinede estetik cerrahınıza durumu izah etmeniz gereklidir.

2020-02-13T15:37:02+00:00

Bir Yorum Yaz

 
Yardım mı Lazım ?